Kontakta oss

Kontakta oss

Har du några frågor? Kontakta oss gärna!

SabaFruit är en effektiv och ansvarsfull affärspartner som levererar frukt och grönsaker från hela världen. Vi har ett starkt nätverk av odlare som förser oss med högkvalitativa produkter, närodlade som importerade. Kontor, lager och packeri finns i Helsingborg. Företaget ägs av AB Paulssons Försäljning i Lund och Saba Shared Service Center AB (Dole).

Vårt dotterföretag Hedenbys har anor sedan 1927 och förser Stockholmsmarknaden med frukt och grönsaker från hela världen.

Adress
Saba Fruit AB
Långebergavägen 28
256 69 Helsingborg

Växel
042-37 27 00


VD
Magnus Åkesson
VD
042-37 27 01
magnus.akesson@sabafruit.se

Ekonomi
Fredrik Håkansson
CFO, vVD
042-37 27 13
fredrik.hakansson@sabafruit.se

Liselott Alkefelt
Ekonomi
042-37 27 05
lisen.alkefelt@sabafruit.se

Lager/logistik
Johan Skyllerstedt
Drift- och logistikchef
042-37 27 37
johan.skyllerstedt@sabafruit.se

Inköp/Försäljning
Jim Leandersson
Försäljningschef
042-37 27 11
jim.leandersson@sabafruit.se

Henrik Rundgren
Inköpsansvarig
042-37 27 06
henrik.rundgren@sabafruit.se

Mathias Persson
Inköp/försäljning, marknad
042-37 27 03
mathias.persson@sabafruit.se

Rasmus Halvarsson
Inköp/försäljning
042-37 27 08
rasmus.halvarsson@sabafruit.se

Simon Fischer
Inköp/försäljning
042-37 27 12
simon.fischer@sabafruit.se

Tomas Jönsson
Inköp/försäljning
042-37 27 15
tomas.jonsson@sabafruit.se

Tommy Vasilcin
Inköp/försäljning
042-37 27 02
tommy.vasilcin@sabafruit.se